close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 1 października 2018

  W La Serena i Coquimbo chilijscy piłkarze ręczni i siatkarze od czterech lat korzystają z doświadczeń polskich trenerów tych dyscyplin.

  Co najmniej kilkuset uczniów szkół IV Regionu – Coquimbo pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego, którzy brali udział w warsztatach trenerskich w Lubinie i w Krakowie  uczy się gry w mało jeszcze popularne w Chile piłkę ręczną i siatkówkę. Uczniowie wielu szkół tego Regionu biorą udział w licznych turniejach, organizowanych także w innych częściach kraju, odnosząc coraz lepsze rezultaty i zdobywając liczne trofea. Jest to wynik realizowanego przy wsparciu KHGM Polska Miedź projektu „Polonia – Chile Deportes”, którego celem jest przede wszystkim popularyzacja tych dyscyplin sportu a także w pośredni sposób promowanie zainteresowania Polską.

  W trakcie pobytu w La Serenie i Coquimbo ambasador Jacek Gawryszewski miał okazję wspólnie z członkiem chilijskiej  Izby Deputowanych z Sergio Gahona  oraz Konsulem Honorowym RP Jaime del Carmen Pozo Cisterna spotkać się z młodzieżą, uczestniczącą w realizacji projektu. Podkreślić należy, iż La Serena to miasto, w którym przez wiele lat mieszkał i pracował polski uczony i patriota Ignacy Domeyko. Pamięć o jego wkładzie w rozwój miasta, regionu i kraju jest tu szczególnie żywa.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: